Monday, February 26, 2024
17.7 C
Odisha

    ଘରେ କେଉଁ ଦିଗରେ କ’ଣ ରହିବା ଉଚିତ୍?

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ, ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ସର୍ବଦା ପୂର୍ବ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।ଘରର କୋଠରୀ, ହଲ୍, ରୋଷେଇ ଘର, ବାଥରୁମ୍ ଏବଂ ଶୋଇବା ଘର ସବୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦିଗରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଘର ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ବିଶେଷ ବାସ୍ତୁକୁ ନ ମାନିଲେ ଘରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ଆପଣ ଯଦି ଘର ତିଆରି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତାହାଲେ ଏହି ସବୁ ନିୟମ ନହାତି ମାନନ୍ତୁ । ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଦିଗରେ କେଉଁ କୋଠରୀ ତିଆରି କରିବେ।

    ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ କଦାପି ମଇଳା ଜମା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହାକୁ ସର୍ବଦା ସଫା ରଖିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ସମୃଦ୍ଧତା ଆସିଥାଏ | ଯଦି ଏହି ନିୟମକୁ କେହି ପାଳନ ନ କରନ୍ତି ତାହାଲେ ଘରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ।

    ଉତ୍ତର–ପଶ୍ଚିମ ଦିଗ
    ବାସ୍ତୁରେ, ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଏହି ଦିଗରେ ଶୋଇବା ଘର, ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍, ପୂଜା ସ୍ଥଳ ଇତ୍ୟାଦି ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଏମିତି କଲେ ଘରେ କିଛି ବି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ ।

    ଦକ୍ଷିଣ–ପୂର୍ବ ଦିଗ
    ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀଏହି ଦିଗରେ କୌଣସି ୱିଣ୍ଡୋ କିମ୍ବା କବାଟ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

    ପୂର୍ବ ଦିଗ
    ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହି ଦିଗରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ହୁଏ | ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ଏହି ଦିଗରେ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ।

    ପଶ୍ଚିମ ଦିଗ
    ଘରର ରୋଷେଇ ଘର କିମ୍ବା ଶୌଚାଳୟ ଏହି ଦିଗରେ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ରୋଷେଇ ଘର ଏବଂ ଶୌଚାଳୟ କେବେବି ପାଖରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

    ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗ
    ଏହି ଦିଗରେ ବିଲକୁଲ ଶୌଚାଳୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

    ଘରେ ଅଗଣା ରହିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଅଗଣାରେ ତୁଳସୀ, ଅଁଳା, ଫୁଲ ଗଛ ଇତ୍ୟାଦି ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ |

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    clear sky
    17.7 ° C
    17.7 °
    17.7 °
    97 %
    1.5kmh
    1 %
    Mon
    29 °
    Tue
    31 °
    Wed
    33 °
    Thu
    34 °
    Fri
    35 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ