Wednesday, July 24, 2024
24.7 C
Odisha

    ଭୋଟ୍‌ର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୨ ମୃତ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପାକିସ୍ତାନର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରଦେଶ ବେଲୁଚିସ୍ତାନରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଥିବା ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ଦୁଇଟି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟି ୨୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଗୁରୁବାର ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଯାଇଛି। ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସତ୍ତ୍ୱେ ପାକିସ୍ତାନରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ସୁରକ୍ଷା ବଢ଼ାଉଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଆକ୍ରମଣରେ ୧୨ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ପିଶିନ ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା। ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୀମା ନିକଟସ୍ଥ କିଲ୍ଲା ସୈଫୁଲ୍ଲା ସହରରେ ହୋଇଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ବିସ୍ଫୋରଣ ପୂର୍ବରୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ଟାର୍ଗେଟରେ ଥିବା ଧାର୍ମିକ ଦଳ ଜମିୟତ ଉଲେମା ଇସଲାମ (ଜେୟୁଆଇ)ର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ କାହାର ହାତ ରହିଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ବାଲୁଚିସ୍ତାନର ଇସଲାମିକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ପାକିସ୍ତାନୀ ତାଲିବାନ ଏବଂ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ସମେତ ଅନେକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବିରୋଧ କରିବା ସହ ବିଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି।

    ପିଶିନରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ସ୍ଥଳ ନିକଟରେ ଥିବା ଖାନଜାଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୨ ଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ପିଶିନ୍‌ ଜିଲ୍ଲାର ଡେପୁଟି କମିଶନର ଜୁମ୍ମା ଡାଡ୍‌ ଖାନ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଅନେକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

    ନିର୍ବାଚନର ପୂର୍ବ ଦିନ ନିର୍ବାଚନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ନିରବ ଅବଧିରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଚାର ଶେଷ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି। ତେବେ, ରାଜନୀତି ଓ ନିର୍ବାଚନରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ସେନା ମନା କରିଛି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    24.7 ° C
    24.7 °
    24.7 °
    88 %
    4.8kmh
    100 %
    Wed
    25 °
    Thu
    27 °
    Fri
    25 °
    Sat
    28 °
    Sun
    31 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ