Thursday, February 22, 2024
22.1 C
Odisha

    କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ମମତା

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    କୋଲକାତା: ଇଣ୍ଡିଆ ମେଣ୍ଟରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଏକୁଟିଆ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି) ମୁଖ୍ୟ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ସମୟସୀମା ଦେଇଛନ୍ତି | ମମତା, ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଦେୟ ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସାତ ଦିନ ସମୟ ପ୍ରଦାନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ବକେୟା ପାଣ୍ଠି ଛାଡ ନ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଦଳ ବ୍ୟାପକ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଯଦି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ପାଣ୍ଠି ଛାଡ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ (ଟିଏମସି) ବ୍ୟାପକ ବିରୋଧ ଆରମ୍ଭ କରିବୁ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାରଙ୍କ କହିବା କଥା ଯେ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା (PMAY) ଅଧୀନରେ ୯୩୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା, ମନରେଗା ଅଧୀନରେ ୬୯୦୦ କୋଟି, ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ଅଧୀନରେ ୮୩୦ କୋଟି, ପିଏମ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୭୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କା, ସ୍ଵଛ ଭାରତ ମିଶନ ଅଧୀନରେ ୩୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବକେୟା ରହିଛି |ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୭୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିନାହାଁନ୍ତି। ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ୨୦ ଡିସେମ୍ବରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପାଣ୍ଠି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା | ବୈଠକ ପରେ ବାନାର୍ଜୀ କହିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏକାଠି ବସି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିପାରିବେ। ତେବେ ଏନେଇ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇନଥିବାରୁ ଏବେ ମମତା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି |

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    22.1 ° C
    22.1 °
    22.1 °
    34 %
    1.5kmh
    37 %
    Thu
    22 °
    Fri
    33 °
    Sat
    33 °
    Sun
    32 °
    Mon
    34 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ