Saturday, June 22, 2024
26.3 C
Odisha

    ରାତ୍ରଭୋଜନ ଟେବୁଲରେ ମୋଦୀ-ମୁଇଜ୍ଜୁ ଏକାଠି: ଭାରତ-ମାଳଦ୍ୱୀପ ସମ୍ପର୍କ ସୁଧୁରିବା ଆଶା ବଢ଼ିଲା

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ବହୁ ପଡୋଶୀ ଦେଶର ନେତା ଆସିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସର୍ବାଧିକ ଆଲୋଚନା ହେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ମାଳଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜ୍ଜୁ। ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ରାତ୍ରଭୋଜନ ଟେବୁଲରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ମୁଇଜ୍ଜୁ ପାଖାପାଖି ବସି ହସ ହସ ମୁହଁରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେଉଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଏକ ଭିନ୍ନ କାହାଣୀ କହୁଥିଲା।ମୁଇଜ୍ଜୁ ଡାଇନିଂ ଟେବୁଲରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପାଖରେ ବସିଥିଲେ। ମୋଦୀ ଏବଂ ମୁଇଜ୍ଜୁ ପରସ୍ପର ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ କିଛି କଥାରେ ମୁଇଜ୍ଜୁ ହସୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ମୁଇଜ୍ଜୁ କହିଥିଲେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ଯୋଗଦେବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗୌରବର ବିଷୟ।

    ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ମାଳଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ଼ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଭାରତ ଜାଣେ ଯେ ଚୀନ୍ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ସହ ଭାରତର ସମ୍ପର୍କକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ନେପାଳ ଏବଂ ମାଳଦ୍ୱୀପ ସେସବୁ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି।

    ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ମାଳଦ୍ୱୀପର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପରେ ମୁଇଜ୍ଜୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଚୀନ୍‌ର ସମର୍ଥକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ମୁଇଜ୍ଜୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରଠାରୁ ଭାରତ ଏବଂ ମାଳଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ତିକ୍ତ ହୋଇ ରହିଛି। ମୁଇଜ୍ଜୁଙ୍କ ପୂର୍ବ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିମାନେ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ମୁଇଜ୍ଜୁଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ ତୁର୍କୀ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଥିଲା। ଏବେ ମୋଦୀ ଏବଂ ମୁଇଜ୍ଜୁଙ୍କ ଫଟୋ ଦେଖି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଧୁରିବା ନେଇ ଆଶା କରାଯାଉଛି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    broken clouds
    26.3 ° C
    26.3 °
    26.3 °
    85 %
    1.8kmh
    59 %
    Sat
    26 °
    Sun
    35 °
    Mon
    35 °
    Tue
    36 °
    Wed
    34 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ