Wednesday, May 22, 2024
28.2 C
Odisha

    ଖୁବ ଶିଘ୍ର ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ କିଡନୀ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪ କୁ କିଡନୀ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କିଡନୀ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।କିଡନୀ ନଷ୍ଟ ହେବାର କିଛି ଲୋକଙ୍କର ବହୁତ ଭୟ ଥାଏ। ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ କେଉଁ ଲୋକମାନେ କିଡନୀ ରୋଗର ଭୟ ରହିଥାଏ? ଅନେକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୨ ପ୍ରକାରର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କିଡନୀ ରୋଗକ ଅଧିକ ଭୟ। ଏହାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ଶରୀରରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମଧୁମେହ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଥାଏ, ସେମାନଙ୍କର କିଡନୀ ନଷ୍ଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ। ଯଦି ଆମେ କେବଳ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତରେ ସୁଗାର ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନହେବା କିଡନୀ କୋଷ ଯଥା ନେଫ୍ରନ୍ କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ। କେଉଁ କାରଣରୁ କିଡନୀ କାର୍ଯ୍ୟ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଖରାପ ହୋଇପାରେ। କିମ୍ବା ଆମେ କହିପାରିବା ଯେ ଏହା କିଡନୀକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ।

    ଲକ୍ଷଣ:
    -ଟଏଲେଟ ଗଲା ସମୟରେ ପୋଡାଜଳା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା।
    -ଆଖି ତଳ ଫୁଲିଯିବା କିଡନୀ ରୋଗର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ।
    -ଭୋକ କମିବା, ଖାଇବା ଭଳି ଅନୁଭବ ନକରିବା, ଭୋକ କମିବା, ଶରୀରର ମାଂସପେଶୀରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା।
    -UTI ସହିତ କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ଏବଂ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ।

    କେଉଁ ଲୋକଙ୍କ କିଡନୀ ଖରାପ ହେବାର ଭୟ ଅଧିକ:
    -ମୋଟା ଲୋକଙ୍କର କିଡନୀ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ। ତେଣୁ ମେଦବହୁଳତାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ସମୟ ସମୟରେ କିଡନୀ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ।
    -ଶରୀରକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖନ୍ତୁ। କିଡନୀରୁ ମଇଳା ବାହାର କରନ୍ତୁ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଦୁଇରୁ ତିନି ଲିଟର ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍।
    -ଜଣେ ଅଧିକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ପ୍ରୋଟିନ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା କିଡନୀ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥାଏ।
    -ଧୂମପାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    28.2 ° C
    28.2 °
    28.2 °
    75 %
    5.2kmh
    29 %
    Wed
    27 °
    Thu
    39 °
    Fri
    39 °
    Sat
    41 °
    Sun
    37 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ