Friday, April 19, 2024
28.6 C
Odisha

    ମଣିପୁରର ଇମ୍ଫାଲରେ ପଞ୍ଚମ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବାଟାଲିୟନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ; ୧ମୃତ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଇମ୍ଫାଲ: ମଣିପୁରର ଇମ୍ଫାଲରେ ଚିଙ୍ଗାରେଲ ତେଜପୁରସ୍ଥିତ ପଞ୍ଚମ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବାଟାଲିୟନ ପୋଷ୍ଟ ଉପରେ ଜନତାଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୧ଟା ରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ମୃତକ ଜଣକ ଇମ୍ଫାଲ ପୂର୍ବର ପାଙ୍ଗେଇ ଓକ୍ରାମ ଲେଇକାଇରେ ରହୁଥିବା ୨୪ ବର୍ଷୀୟ ଓକ୍ରାମ ସାନାଟନ୍‌ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ଆହତ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଆହତଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଓ ଗୁଳିଗୋଳା ଲୁଟ୍‌ କରି ନେଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ପୁଲିସ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ୬ଟି ଏକେ-୪୭ ରାଇଫେଲ, ୪ଟି କାର୍ବାଇନ୍‌, ୩ଟି ନଟ୍‌ ରାଇଫଲସ୍‌ ଓ ୨ଟି ଏଲ୍‌ଏମ୍‌ଜି ସହ ଭାରି ଗୋଳାବାରୁଦ ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

    ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି (ଏସଟି) ମାନ୍ୟତା ଦାବିକୁ ବିରୋଧ କରି ଗତ ବର୍ଷ ମେ ୩ ତାରିଖରେ ପାହାଡ଼ିଆ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ‘ଆଦିବାସୀ ଏକତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା’ ଆୟୋଜନ କରାଯିବା ପରେ ଜାତିଗତ ହିଂସା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ମଣିପୁରରେ ୧୮୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ମଣିପୁରର ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ ୫୩ ପ୍ରତିଶତ ହେଉଛନ୍ତି ମେଇତେଇ ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ଇମ୍ଫାଲ ଉପତ୍ୟକାରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ବେଳେ ନାଗା ଏବଂ କୁକିଙ୍କୁ ମିଶାଇ ଆଦିବାସୀମାନେ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟତଃ ପାହାଡ଼ିଆ ଜିଲ୍ଲାରେ ବସବାସ କରନ୍ତି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    clear sky
    28.6 ° C
    28.6 °
    28.6 °
    28 %
    2kmh
    1 %
    Thu
    29 °
    Fri
    43 °
    Sat
    44 °
    Sun
    44 °
    Mon
    43 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ