Monday, March 4, 2024
31.9 C
Odisha

    ସ୍ଥଗିତ ହେବ କି ପାକିସ୍ତାନରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ? ସଂସଦରେ ଏମିତି ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହୋଇଛି

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ପାକିସ୍ତାନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟରେ ସଂସଦର ଅପର ହାଉସରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତାବପାରିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ୮ ଫେବୃଆରୀରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି । ଏବେ ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା ଯେ ଅପର ହାଉସରେ ପାରିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ସରକାର କ’ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି ।ଫେବୃଆରୀ ୮ ରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇପାରେ । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପାକିସ୍ତାନ ସଂସଦର ଅପର ହାଉସରେ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନିର୍ବାଚନକୁ ​​ବିଳମ୍ବ କରିବା ଦାବିରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ ହୋଇଛି । ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସିନେଟର ଦିଲୱର ଖାନ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ସଂସଦର ଅପର ହାଉସରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେବଳ ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସୂଚନା ମନ୍ତ୍ରୀ ମୁର୍ତାଜା ସୋଲାଙ୍ଗି ଏବଂ ପିଏମଏଲ-ଏନ ସିନେଟର ଆଫନାନ ଉଲ୍ଲା ଖାନ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ।ଯେତେବେଳେ ଦିଲୱର ଖାନ ଅପର ହାଉସରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେଠାରେ କେବଳ ୧୪ ଜଣ ସାଂସଦ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବାବେଳେ ଅପର ହାଉସରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ମୋଟ ୧୦୦ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି । ଦିଲୱାର ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଧିକାର ସମ୍ବିଧାନ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛି । ସମସ୍ତ ଆଞ୍ଚଳିକ ଲୋକଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତିକୁ ତଥା ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଆଧାରରେ ପାକିସ୍ତାନର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗକୁ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି ।

    ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ପ୍ରବଳ ଥଣ୍ଡା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି

    ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଳମ୍ବ ହେବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଟେବୁଲ କରୁଥିବାବେଳେ ଦିଲୱର ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୀତ ତୁଳନାରେ ସାଧାରଣ ପାଗରେ ଭୋଟ୍ ହାର ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ହୁଏ । ଜାନୁଆରୀ ଏବଂ ଫେବୃଆରୀ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଏବଂ ଖାଇବର ପାଖ୍ଟନଖୱା ର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଶୀତ ମାସ ଭାବରେ ଜଣାଯାଏ ।

    ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଥିଲା

    ଦିଲୱାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ଶୀତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ନିଜର ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରକାଶ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏସବୁକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ନିର୍ବାଚନକୁ ଆହୁରି ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ସମୟରେ ସେ JUI-F ମୁଖ୍ୟ ଫଜଲୁର ରେହମାନ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ମୋହସିନ୍ ଦାୱାର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ରାଜନୈତ୍ୟିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।

    ଦିଲୱର ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିଶିଷ୍ଟ ରାଜନେତାଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସମ୍ପର୍କରେ ପାକିସ୍ତାନର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନିଜର ଅଧିକାରକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ଖାଇବର ପାଖ୍ଟୁଖୱା ଏବଂ ବାଲୁଚିସ୍ତାନରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ।

    ନିର୍ବାଚନ ସମାବେଶରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିପଦର ଚେତାବନୀ

    ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ପ୍ରଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ ରାଲିରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ବିପଦ ସମ୍ପର୍କରେ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେଣୁ ପାକିସ୍ତାନର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ତଥା ରାଜନୈତିକ ଦଳର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ସୂଚୀକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ତାଙ୍କ ଦାବି ପଛରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ହେଉଛି ରାଜନୈତିକ ଅଂଶଗ୍ରହଣର ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାରକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    31.9 ° C
    31.9 °
    31.9 °
    28 %
    3.7kmh
    98 %
    Mon
    34 °
    Tue
    35 °
    Wed
    36 °
    Thu
    35 °
    Fri
    36 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ