Tuesday, February 27, 2024
31 C
Odisha

    ସରକାର ଫ୍ରି ରେ ଜମି ଏବଂ ଘର ଦେଉଛନ୍ତି, ତଥାପି ଏଠାରେ କେହି ରହିବାକୁ ରାଜି ହେଉନାହାନ୍ତି । ସୁଇଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପରି ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ଅଥଚ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ନିଛାଟିଆ ହୋଇ ପଡ଼ିଛି

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଲୋକମାନେ ସୁଖ  ଏବଂ ଶାନ୍ତିର ସନ୍ଧାନରେ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ଯାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ବସବାସ କରିବାକୁ କେହି ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ । ଯଦି ସେ ସ୍ଥାନରେ ମାଗଣା ଜମି ଏବଂ ଘର ପାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ କେହି ସେଠାକୁ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହାନ୍ତି  ତେବେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ । ଏକ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ପରି ଦେଶ ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ, ସେତେବେଳେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଏଠାରେ ବସବାସ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଉଛି କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ଆସିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି ।

    ମାଗଣା ଜମି ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ବିଫଳ ହୋଇଛି

    ଆମେ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଏହାକୁ ପିଟକେର୍ନ ଦ୍ୱୀପ କୁହାଯାଏ । ଏଠାରେ ସରକାର ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି ।  ସରକାର ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ଜମି ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଆସିବେ ଏବଂ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ବସବାସ କରିବେ । କଳ୍ପନା କରନ୍ତୁ, ଏପରି ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ସତ୍ତ୍ୱେ, ୨୦୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଆବେଦନ ଆସିଥିଲା ।  ଦି ସନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, ଯେଉଁଠାରେ କେବଳ ୫୦ ଜଣ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି । ଏଠାରେ କେବଳ ୨ ଜଣ ପିଲା ଥିବାରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ ।  ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ । ଏଠାରେ ସହର ପରି କୌଣସି ସୋର ଶବ୍ଦ ନାହିଁ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ନିଜ ନିଜ ଛୋଟ ଦୁନିଆରେ ଖୁସିରେ ରୁହନ୍ତି ।

    ରାସ୍ତା ନାହିଁ ଏବଂ ପରିବହନର କୌଣସି ମାଧ୍ୟମ ନାହିଁ

    ଏହି ସୁଦୂର ଦ୍ୱୀପରେ ରହୁଥିବା ୨୧ ବର୍ଷିୟା ବାଳିକା ଟୋରିକା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏହାର ଲମ୍ବ ମାତ୍ର ୨ ମାଇଲ ଏବଂ ଚଉଡା ୧ ମାଇଲ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଦ୍ୱୀପ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟ ଦେଶ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ । ଏଠାରେ କୌଣସି ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ନାହିଁ । ଲୋକମାନେ କେବଳ ଯୋଗାଣ ଜାହାଜ ଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି ।  ଯାହା ସପ୍ତାହରେ ମାତ୍ର ୨ ଦିନ ଆସିଥାଏ । ଏହା ପିଟକେର୍ନ ଦ୍ୱୀପରୁ ଗାମ୍ବିଆର୍ ଦ୍ୱୀପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥାଏ । ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଠାରୁ ଆସନ୍ତି । ୧୭୮୯ ରେ ଏହି ଦ୍ୱୀପଟି ସ୍ଥାପନା ହୋଇଥିଲା ।  ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଦ୍ୱୀପର ଷ୍ଟାମ୍ପ, ମଡେଲ ଜାହାଜ ଏବଂ ମାଛ ଚିତ୍ର ବିକ୍ରି କରି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି । ଯଦିଓ ଏଠାରେ ଏକ ସାଧାରଣ ଷ୍ଟୋର, ଜିମ୍, ମେଡିକାଲ୍, ଲାଇବ୍ରେରୀ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରି ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଅଛି କିନ୍ତୁ ଏଠାକୁ ଲୋକମାନେ କେବଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି କିନ୍ତୁ ରହିବାକୁ ରାଜି ହେଉନାହାନ୍ତି ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    31 ° C
    31 °
    31 °
    38 %
    2kmh
    31 %
    Tue
    30 °
    Wed
    33 °
    Thu
    34 °
    Fri
    35 °
    Sat
    36 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ